Aktivity v okolí


Lázeňství, úchvatná příroda a pozoruhodné památky. To a mnohem víc na Vás čeká v Karlovarském kraji.

Hrad Vildštejn se nachází na ideálním místě pro plánování výletů po okolí. Kromě toho je ze všech stran obklopen nádhernou přírodou, která láká k procházkám, či sportovním aktivitám. Ať už toužíte po odpočinku, nebo aktivně strávené dovolené, obojí je zde možné. 


Skalná

Skalná je město, kde se nacházíme my, hrad Vildštejn. Město vzniklo v roce 1200 pod hradem Vildštejn. Ačkoliv svou rozlohou není příliš velké, návštěvníkům nabízí mnoho zajímavých míst. Dominantou jsou místí roubené stavby, kterých si můžete všimnout ve Skalné a Starém rybníku.Jelikož je Skalná centrem zemětřesení, je zde velmi zajímavé geofyzikální muzeum a seismologická stanice, které jsou návštěvníkům přístupné. Okolí přeje houbařům. Naleznete zde několik lesů s upravenými cestami, kam můžete vyrazit na houby či na borůvky.

Pouhých 6km odtud se nachází český ,,Yellowstone park", takhle se přezdívá místní přírodní rezervaci Soos. Tento sooský les byl za Národní přírodní rezervaci prohlášena již roku 1964. Naleznete zde rozsáhlá rašeliniště a slatiniště. Zde z takzvaných mofet, nazývaných také bahenní sopky, vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý. Objevovat tuto jedinečnou rezervaci můžete po 1,2 kilometru dlouhé naučné stezce. Celá stezka vede po dně vyschlého jezera, kdysi dávno plného minerální vody. Zůstala zde po něm skutečně evropská rarita, takzvaný křemelinový štít. V areálu Soosu můžete navštívit i další zajímavosti. Geopark a muzeum s přírodovědnými expozicemi. Součástí areálu je i expozice Ptačí svět Chebska. Nachází se zde také záhranná stanice pro poraněnáá zvířata. 


Františkovy Lázně

Z hradu Vildštejn je to nejbližší lázeňské město, které spadá do ,,lázeňského trojúhelníku". Léčivé síly pramenů, procházky místními parky, návštěva kolonády a mnoho dalšího na Vás čeká ve Františkových Lázních. Vyjímečnost tohoto místa také potvrdil zápis na Seznam světového dědictví UNESCO!

Hlavní dominantou, která je s tímto lázeňským městem pevně spjatá, je socha František. K Františkovy se váže již několik desetiletí legenda, která sochu proslavila především mezi ženami. Ta říká, že socha chlapce s rybou dopomůže lázeňským pacientkám otěhotnět. Stačí se dotknout Františkovy levé nohy a do roka se můžete radovat z miminka. Sochu si můžete prohlédnout v parku poblíž nejznámějšího Františkova pramene.

Pokud sem zavítáte s dětmi, rozhodně stojí za návštěvu největší a nejkrásnější akvapark českých lázeňských měst, Aquaforum. Dále můžete pokračovat do lesoparku Amerika, kam se pohodlně dostanete mikrovláčkem, či pěšky.

Nedaleko Františkových Lázní naleznete také nenápadnou, ale významnou přírodní památku Komorní hůrka. Tato památka je součástí Geoparku Egeria, části Česko-bavorského geoparku. Jedná se o jednu z nejmladších čtvrtohorních sopek na území České republiky. Dostanete se sem pohodlně autem či na kole.


Cheb 

Město Cheb se nachází přibližně 15km od hradu Vildštejn. Historické město, plné krásné architektury a sportovního vyžití. Rozhodně stojí za návštěvu Špalíček, což je komplex 11 kupeckých domů. Chebský hrad s Černou věží nebo Pachelbelův dům, dnešní muzeum. 

Pokud preferujete aktivní dovolenou, bude Vás zde zajímat Krajinka, sportovně-rekreační areál na březích řeky Ohře. Najdete tu například areál minigolfu, outdoorové hřiště, crossovou dráhu, hřiště na pétanque, skatepark, nebo velmi oblíbené lanové centrum. Využít můžete místní piknikovou louku s několika grily. Tohle je jen několik aktivit, na které se zde můžete těšit, ve skutečnosti tady toho najdete mnohem víc.


Mariánské Lázně

Další z měst ,,lázeňského trojúhelníku". Kromě ozdravných kůr sem můžete zavítat za aktivním odpočinkem. Dominantou města je známá Zpívající fontána, kterou najdete na kolonádě. V Mariánských Lázních se nachází naučně poznávací okruh, park Boheminium. Jedná se o čtvrtý největší park miniatur v Evropě. 

V Mariánských Lázních se nachází skiareál pro milovníky lyžování a snowboardingu. V okolí se kromě toho upravuje až 90km běžkařských tras. 

Mimo zimní sezónu můžete v Mariánských Lázních navštívit například Golfové hřiště, nebo druhou nejdelší plochou dráhu v Evropě. 


Karlovy Vary

Třetí a tedy poslední město záapadočeského ,,lázeňského trojúhelníku". Karlovy Vary pyšní tím, že mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě. I tady je mnoho památek, co stojí za návštěvu. Kromě místní architektury a procházce po kolonádě tady najdete například místní, lázeňské lesy. Ty navštěvují nejen místní obyvatelé, ale jsou oblíbeným místem i turistů. 

Co ale opravdu nelze vynechat, je například sklářské muzeum a ruční výrobu křišťálového skla Moser. Ke Karlovým Varům neodmyslitelně patří Becherovka, což znamená jediné, nevynechat Muzeum Jan Becher. Interaktivní muzeum s průvodcem, které je zakončeno ochutnávkou několika druhů Becherovky rozhodně stojí za pozornost. 

Jak již bylo řečeno, nachází se zde velký počet léčivých pramenů. Napadlo Vás ale někdy, odkud se vlastně dostávají na povrch, kde si je můžeme vychutnávat? Pokud ano, můžete se zúčastnit exkurze do samotného podzemí, odkud vřídelní voda vyvěrá. Je to netradiční místo, které naleznete uprostřed lázeňské kolonády. 

Nedaleko Karlových Varů můžete navštívit další významné muzeum, Mattoni. Po návštěvě muzea se můžete vydat na naučnou Mattoniho stezku. Na trase dlouhé necelé 4km se dozvíte spoustu zajímavostí z místní historie, objevíte téměř zaniklé vyhlídky, odpočinková místa, či parky. 


Cyklovýlety

Jste milovníci přírody a cykloturistiky? V tom případě jste na správném místě! Karlovarský kraj, to je více než 2 100 kilometrů perfektně značených cyklotras. Karlovarský kraj je ideální pro každého cyklistu, jelikož jsou zde cyklotrasy různých obtížností. Všechny vedou půvabnou a různorodou krajinou. Vyhledávanou je tady zejména Cyklostezka Ohře, díky svému přijatelnému terénu pro každého. 

Pokud vyhledáváte větší dobrodružství a náročnější trasy, určitě Vás bude zajímat  Krušnohorská magistrála. Tato trasa je přístupná také v zimě milovníkům běžeckého lyžování. Celkem se můžete těšit na 250 kilometrů po vrcholcích Krušných hor. Tahle trasa čeká na opravdové dobrodruhy a nadšence do cyklistiky.

TIPY NA CYKLOVÝLETY (PDF)


Vodácká turistika

Karlovarský kraj je oblíbenou destinací také pro vodáky. Řeka Ohře nabízí skvělé podmínky i pro úplné začátečníky. Veškeré potřebné vybavení si můžete zapůjčit a strávit třeba jen několik hodin vyjížďkou po Ohři. Užijete si tak místní krásy ze zcela jiné perspektivy. Zapůjčení vybavení a spoustu dalších informací naleznete zde.